SKU: 0417W11-1-101
  • No Restocking Fee
Crawford 1 Light 21.6 inch Black Outdoor Wall Light
SKU: 0417W11-1-101
  • No Restocking Fee
(37 in stock)
Server Error
In stock items ship in 3-5 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: CWI Lighting
Brand Category: Outdoor Wall Light
Brand Product Description: Crawford 1 Light 11in Black Outdoor Wall Light
Shipping Method: Ground
SKU: 0417W11-1-101
UPC: 695320106732
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 80
Lamping Features: Bulb Type 1: Medium
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lead Wire Length: 6.00 in.
Primary Number of Bulbs: 1
Socket: E26
Total Number of Bulbs: 1
Voltage: 120
Wattage Max: 60.00
Dimensions and Measurements
Extension: 12.00
Height: 21.6
Length: 11
Weight: 8.20
Width: 12
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Location Rating: Suitable for Wet Locations
UL Ratings: cETLus Wet Outdoor
Warranty: One year warranty against manufacturers defect
Additional Details
Chain Cord Features: Comes With 6" of wire