SKU: 3MAVR70RZW
  • No Restocking Fee
Maverick 70 inch Matte White Ceiling Fan
SKU: 3MAVR70RZW
Choose options for pricing
Select Finish: Matte White
  • No Restocking Fee
(100+ in stock)
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
The Maverick 70 in Matte White features a 85.0 X 28.0 6 speed motor with a Thirteen degree blade pitch. With a sleek modern silhouette, a DC motor and super energy-efficiency, the 70" Maverick Max ceiling fan from features softly rounded blades and elegantly simple housing. Maverick Max features a 3-blade design that delivers a distinct profile and incredible airflow for living rooms, great rooms or outdoor covered areas. It includes a hand-held remote with six speeds and reverse, and is available in six distinct finish options: Brushed Steel housing with Dark Walnut blades, Brushed Steel housing with Koa blades, Matte Black housing with Dark Walnut Blades, Aged Pewter housing with Light Grey Weathered Oak blades, Matte Black housing with Matte Black blades and Matte White housing with Matte White blades. All versions feature beautiful hand-carved, balsa wood blades. ENERGY STAR qualified. Maverick fans are damp-rated, and may be used indoors or in covered areas.
Product Specifications
Product Information
Brand: Visual Comfort Fan Collection
Brand Category: Ceiling Fan
Brand Previously: Monte Carlo Fans
Brand Product Description: Maverick 70 - Matte White
Shipping Method: Ground
SKU: 3MAVR70RZW
UPC: 014817586251
Electrical and Operational Information
Efficiency: 227
Lamping Included: Bulbs Not Included
Voltage: 120V
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 3.13
Backplate/Canopy Width: 6.4
Diameter: 70
Height: 11.7
Weight: 11.68
Width: 70
Fan Blade Information
Fan Blade Pitch: 13
Fan Blade Span: 70
Number of Fan Blades: 3
Fan Operational Information
Fan Features:
  • Remote Included: Yes
  • Motor Size: 85.0 X 28.0 mm
  • Motor Type: DC
  • CFM (High): 6821
  • Watts (High): 30
  • CFM/Watt (High): 227
  • CFM (Low): 3345
  • Watts (Low): 5
  • CFM/Watt (Low): 669
  • Min. Ceiling Height: 7.97
  • Blade-to-Ceiling Height: 11.6
  • Max Blade-to-Ceiling Height: 11.6
  • Min Blade-to-Ceiling Height: 8.9
  • Standard Weighted Average Airflow: 5192
  • Standard Energy Use Wave: 21
  • Standard Estimated Yearly Energy Cost: 6
  • Standard Efficiency: 250
  • Remote Control Type: Handheld Remote, 6-speed, Reverse
Motor Wattage: 30
Unit Air Flow: 6821
Included Components
Light Kit Included: No
Warranty and Specifications
Country of Origin: Taiwan
Energy Star: Yes
Location Rating: Suitable for Damp Locations
Title 24: Yes
UL Ratings: cETL Damp
Warranty: Limited Lifetime
Additional Details
Chain Cord Features: Downrod: 6 in. L x 0.5 in. Dia.