SKU: 5DIC52BSD-V1
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Discus Classic 52 52 inch Brushed Steel with Silver Blades Ceiling Fan
SKU: 5DIC52BSD-V1
Choose options for pricing
Select Finish: Brushed Steel
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
(100+ in stock)
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
The Discus 52 LED in Brushed Steel features a 153.0 X 18.0 3-speed motor with a Twelve-degree blade pitch. With a minimalist, contemporary design and six color/finish options, the Discus 52 LED ceiling fan complements a wide variety of room styles. Discus features an integrated 20W LED downlight with a matte opal glass shade for functionality with flair. A pull chain controls this 3-speed fan, however a handheld or wall mount remote control is compatible and sold separately.
Product Specifications
Product Information
Brand: Generation Lighting
Brand Category: Ceiling Fan
Brand Previously: Monte Carlo Fans
Brand Product Description: Discus Classic 52 LED - Brushed Steel
Shipping Method: Ground
SKU: 5DIC52BSD-V1
UPC: 014817591132
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 90
Color Temperature: 3000K
Efficiency: 73
Lamping Category: LED
Lamping Features: Bulb Rated Life: 25,000 Hours
Lamping Included: Bulbs Included
Lamping Type: LED Array
Lumens: 1060
Primary Number of Bulbs: 1
Socket: Integrated
Total Number of Bulbs: 1
Voltage: 120
Wattage Max: 20.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Height: 5.13
Backplate/Canopy Width: 5.13
Diameter: 52
Height: 15.1
Weight: 17.4
Width: 52
Fan Blade Information
Fan Blade Pitch: 12
Fan Blade Span: 52
Number of Fan Blades: 5
Fan Operational Information
Fan Features:
  • Remote Included: No
  • Motor Size: 153.0 X 18.0 mm
  • Motor Type: AC
  • CFM (High): 4758
  • Watts (High): 65
  • CFM/Watt (High): 73
  • CFM (Low): 1892
  • Watts (Low): 14
  • CFM/Watt (Low): 135
  • Min. Ceiling Height: 7.88
  • Blade-to-Ceiling Height: 10.6
  • Max Blade-to-Ceiling Height: 10.6
  • Min Blade-to-Ceiling Height: 9.2
  • Standard Weighted Average Airflow: 3415
  • Standard Energy Use Wave: 41
  • Standard Estimated Yearly Energy Cost: 11
  • Standard Efficiency: 83
  • Flush Weighted Average Airflow: 2164
  • Flush Energy Use Wave: 41
  • Flush Estimated Yearly Energy Cost: 12
  • Flush Efficiency: 53
Motor Wattage: 65
Unit Air Flow: 4758
Included Components
Light Kit Included: Yes
Warranty and Specifications
Country of Origin: Thailand
Title 24: Yes
UL Ratings: cETL Dry
Additional Details
Chain Cord Features: Downrod: 4.5 in. L x 0.5 in. Dia.
Features:
  • From the brand formerly known as Monte Carlo
  • Includes integrated 20W LED downlight
  • This product may be mounted on a sloped ceiling
  • 20W LED Light Kit, 3000K, 1060 Lumens, 90+ CRI