SKU: 918-1W-PN-MFD-10-PN
  • No Restocking Fee
Ballston Urban 1 Light 10 inch Polished Nickel Sconce Wall Light
SKU: 918-1W-PN-MFD-10-PN
Choose options for pricing
Select Finish: Polished Nickel
Select Shade Color: Polished Nickel
  • No Restocking Fee
(27 in stock)
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Innovations Lighting Ballston Urban 1 Light 10 inch Polished Nickel Sconce
Product Specifications
Product Information
Brand: Innovations Lighting
Brand Category: Sconce
Brand Product Description: Ballston Urban 1 Light 10 inch Sconce
Designer: Bruno Marashlian
Shipping Method: Ground
SKU: 918-1W-PN-MFD-10-PN
UPC: 729625072444
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 99.9
Color Temperature: 2200K
Dimmable: Yes
Lamping Category: Incandescent
Lamping Features:
  • Bulb Tint: Clear
  • Life Expectancy (Hours): 2000
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lamping Type: ST64 Vintage
Lumens: 220
Primary Number of Bulbs: 1
Socket: Medium Base
Total Number of Bulbs: 1
Voltage: 120
Wattage Max: 60.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 0.75
Backplate/Canopy Width: 4.5
Extension: 12.00
Height: 11
Weight: 2.00
Width: 10
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Height from Center of Wall Opening: 2.25
Install Position: Reversible/Duo Mount
Prop 65: Yes
UL Ratings: Damp Location
Warranty: 2 Year Finish, Lifetime Electrical
Additional Details
Features:
  • Fitter Measurement: 3.25 inch Fitter