SKU: 518-1W-PN-MBD-75-PN-LED
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Ballston Dome LED 7.5 inch Polished Nickel Sconce Wall Light
SKU: 518-1W-PN-MBD-75-PN-LED
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
(Only 8 in stock!)
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Innovations Lighting Ballston Dome 1 Light 7.5 inch Polished Nickel Sconce
Product Specifications
Product Information
Brand: Innovations Lighting
Brand Category: Sconce
Brand Product Description: Ballston Dome 1 Light 7.5 inch Sconce
Designer: Bruno Marashlian
Shipping Method: Ground
SKU: 518-1W-PN-MBD-75-PN-LED
UPC: 729625058103
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 82
Color Temperature: 2700K
Dimmable: Yes
Lamping Category: LED
Lamping Features:
  • Bulb Tint: Clear
  • Life Expectancy (Hours): 15000
Lamping Included: Bulbs Included
Lamping Type: ST64 Vintage
Lumens: 600
Primary Number of Bulbs: 1
Socket: Medium Base
Total Number of Bulbs: 1
Voltage: 120
Wattage Max: 100.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 0.75
Backplate/Canopy Width: 5.3
Extension: 13.75
Height: 13.25
Weight: 1.05
Width: 7.5
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Height from Center of Wall Opening: 2.65
Install Position: Reversible
Prop 65: Yes
Title 20: Yes
UL Ratings: Damp Location
Warranty: 2 Year Finish, Lifetime Electrical
Additional Details
Features:
  • Fitter Measurement: Neckless with a 2.125 inch Hole