SKU: 616-2W-SN-G1216-8WM
  • No Restocking Fee
Edison White Mouchette 2 Light 17 inch Satin Nickel Bath Vanity Light Wall Light
SKU: 616-2W-SN-G1216-8WM
Choose options for pricing
Select Finish: Satin Nickel
  • No Restocking Fee
(11 in stock)
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Brand: Innovations Lighting
Brand Category: Bath Vanity Light
Brand Product Description: Edison - White Mouchette - 2 Light 17" Bath Vanity Light - Satin Nickel Finish - White Mouchette Shade
Designer: Bruno Marashlian
Shipping Method: Ground
SKU: 616-2W-SN-G1216-8WM
UPC: 745684736158
Electrical and Operational Information
Dimmable: Yes
Lamping Category: Incandescent
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lamping Type: ST64
Lead Wire Length: 120
Primary Number of Bulbs: 2
Socket: E26
Total Number of Bulbs: 2
Voltage: 120V
Wattage Max: 200.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 0.75
Backplate/Canopy Height: 4.5
Backplate/Canopy Width: 4.5
Height: 12.25
Length: 8.5
Weight: 6.3
Width: 17
Prop 65: Yes
Title 20: Yes
UL Ratings: UL/ETL Listed Damp
Additional Details
Features:
  • UL/CUL Damp Rated
  • Rated for 100 watt maximum per socket
  • Compatible with Incandescent, LED, Fluorescent and Halogen bulbs
  • Wall-mounted with a 2mm cast back plate
Material: Steel/Cast Brass/Glass
Shade Information
Shade Features: 8 in. Wide White Mouchette Globe/Circle Glass shade