SKU: T24-WE-IC-002-BK
  • No Restocking Fee
Tyler Outdoor LED Strip Lighting in 2in, Outdoor Strip Light 24V Accessories, WAC Lighting
SKU: T24-WE-IC-002-BK
Choose options for pricing
  • No Restocking Fee
(100+ in stock)
Free Returns!
Server Error
In stock items ship in 1-3 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Designed for indoor and outdoor use, this durable and professional grade 24V strip light delivers superior color consistency and brightness throughout the strip. Up to 80ft max run on the 1.2w/ft strips and up to 40ft on the 2.4W/ft strips on a single power supply. IP65 outdoor wet location rating with a silicon coating that protects against the elements in outdoor environments while offering 3 color temperature choices of 2700k(Warm)-3000K(Warm White)-4000K(Cool White) to illuminate hardscaping, landscaping and architectural features. InvisiLED outdoor strips are field cuttable at the end of a run for maximum versatility and are available in 1ft, 5ft, 10ft, 20ft, 40ft, or 80ft rolls (80ft only available in 1.2w/ft option).
Product Specifications
Product Information
Brand: WAC Lighting
Brand Category: Outdoor LED Strip Lighting
Brand Product Description: LED 24V Indoor and Outdoor Strip Light Male to Female Joiner Cable
Shipping Method: Ground
SKU: T24-WE-IC-002-BK
UPC: 790576804811
Electrical and Operational Information
Dimmable: Yes
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lead Wire Length: 4
Voltage: 24
Dimensions and Measurements
Extension: 2.00
Height: 0.38
Length: 4
Weight: 0.02
Width: 0.57
Warranty and Specifications
ADA: Yes
Country of Origin: China
Dark Sky: Yes
Energy Star: Yes
Install Position: Can be mounted on ceiling or wall in all orientations
Title 24: Yes
UL Ratings: UL, cUL, IP65 Wet
Warranty: 5 Years Functional, 2 Years Finish
Additional Details
Features:
  • Not a complete system
  • InvisiLED Outdoor Strip Lights are available in 1.2W/ft and 2.4W/ft power options, 2700K(Warm)-3000K(Warm White)-4000K(Cool White) color temperature options, and 1ft, 5ft, 10ft, 20ft, or 40ft length options. Up to 100ft max run on the 1.2w/ft strips and u
  • Each strip includes a 6in lead with a male-to-female connector on each side to create a water-tight connection. InvisiLED Outdoor Strip Lights can be cut in the field every 4in and re-used by applying a field cut connector kit sold separately (Part T24-