SKU: TL95121-BK
  • No Restocking Fee
Huron 22.38 inch 11.00 watt Black Table Lamp Portable Light
SKU: TL95121-BK
Choose options for pricing
Select Finish: Black
  • No Restocking Fee
(15 in stock)
Server Error
In stock items ship in 3-5 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Steel base with die-cast aluminum body, acrylic frosted tube, matte powder-coated or plated finish
Category
Table Lamps
Collection
Huron
Finish
Black
Color
Blacks
Product Specifications
Product Information
Brand: Kuzco Lighting
Brand Category: Table Lamp
Brand Product Description: Huron 21-in Black LED Table Lamp
Designer: Ryan Pauly
Shipping Method: Ground
SKU: TL95121-BK
UPC: 691759051605
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 90
Color Temperature: 3000K
Dimmable: Yes
Lamping Category: LED
Lamping Features: LED life span (hr): 50,000 hours
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lamping Type: LED with DC Driver
Lead Wire Length: 84
Lumens: 850
Primary Number of Bulbs: 1
Socket: LED
Total Number of Bulbs: 1
Voltage: 120V
Wattage Max: 11.00
Dimensions and Measurements
Diameter: 8.75
Dimensions: D8-3/4" x H22-3/8
Height: 22.38
Length: 8.75
Width: 8.75
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Title 24: Yes
UL Ratings: ETL Dry
Additional Details
Chain Cord Features: Wire
Features:
  • Dimmer Information: 100% - 10%