SKU: 517-1CH-SG-G692-12
  • No Restocking Fee
Franklin Restoration Bridgeton 1 Light 12 inch Satin Gold Semi-Flush Mount Ceiling Light
SKU: 517-1CH-SG-G692-12
Choose options for pricing
Select Finish: Satin Gold
Select Shade Color: Clear Glass
  • No Restocking Fee
(30 in stock)
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Innovations Lighting Bridgeton 1 Light 12 inch Satin Gold Semi-Flush Mount
Product Specifications
Product Information
Brand: Innovations Lighting
Brand Category: Semi-Flush Mount
Brand Product Description: Bridgeton 1 Light 12 inch Semi-Flush Mount
Designer: Bruno Marashlian
Shipping Method: Ground
SKU: 517-1CH-SG-G692-12
UPC: 729625042669
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 99.9
Color Temperature: 2200K
Dimmable: Yes
Lamping Category: Incandescent
Lamping Features:
  • Bulb Tint: Clear
  • Life Expectancy (Hours): 2000
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lamping Type: ST64 Vintage
Lumens: 220
Primary Number of Bulbs: 1
Socket: Medium Base
Total Number of Bulbs: 1
Voltage: 120
Wattage Max: 60.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 0.75
Backplate/Canopy Width: 4.5
Diameter: 12
Height: 10.75
Weight: 2.20
Width: 12
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Prop 65: Yes
UL Ratings: Damp Location
Warranty: 2 Year Finish, Lifetime Electrical
Additional Details
Features:
  • Fitter Measurement: Glass has a 6.125 inch opening and uses a 6.75 inch fitter