SKU: 517-1CH-AC-G692-12-LED
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Franklin Restoration Bridgeton LED 12 inch Antique Copper Semi-Flush Mount Ceiling Light in Clear Glass
SKU: 517-1CH-AC-G692-12-LED
Choose options for pricing
Select Finish: Antique Copper
Select Shade Color: Clear Glass
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
(24 in stock)
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Innovations Lighting Bridgeton 1 Light 12 inch Antique Copper Semi-Flush Mount
Product Specifications
Product Information
Brand: Innovations Lighting
Brand Category: Semi-Flush Mount
Brand Product Description: Bridgeton 1 Light 12 inch Semi-Flush Mount
Designer: Bruno Marashlian
Shipping Method: Ground
SKU: 517-1CH-AC-G692-12-LED
UPC: 729625041839
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 82
Color Temperature: 2700K
Dimmable: Yes
Lamping Category: LED
Lamping Features:
  • Bulb Tint: Clear
  • Life Expectancy (Hours): 15000
Lamping Included: Bulbs Included
Lamping Type: ST64 Vintage
Lumens: 600
Primary Number of Bulbs: 1
Socket: Medium Base
Total Number of Bulbs: 1
Voltage: 120
Wattage Max: 6.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 0.75
Backplate/Canopy Width: 4.5
Diameter: 12
Height: 10.75
Weight: 2.20
Width: 12
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Prop 65: Yes
Title 20: Yes
UL Ratings: Damp Location
Warranty: 2 Year Finish, Lifetime Electrical
Additional Details
Features:
  • Fitter Measurement: Glass has a 6.125 inch opening and uses a 6.75 inch fitter