SKU: 616-1F-SN-G1217-8WV
  • No Restocking Fee
Edison White Venetian 1 Light 8 inch Brushed Satin Nickel Semi-Flush Mount Ceiling Light
SKU: 616-1F-SN-G1217-8WV
Choose options for pricing
Select Finish: Brushed Satin Nickel
  • No Restocking Fee
(Only 1 in stock!)
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Brand: Innovations Lighting
Brand Category: Semi-Flush Mount
Brand Product Description: Edison - White Venetian - 1 Light 8" Semi-Flush Mount - Brushed Satin Nickel Finish - White Venetian Shade
Designer: Bruno Marashlian
Shipping Method: Ground
SKU: 616-1F-SN-G1217-8WV
UPC: 745684740162
Electrical and Operational Information
Dimmable: Yes
Lamping Category: Incandescent
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lamping Type: ST64
Lead Wire Length: 120
Primary Number of Bulbs: 1
Socket: E26
Total Number of Bulbs: 1
Voltage: 120V
Wattage Max: 100.00
Dimensions and Measurements
Diameter: 8
Height: 10.13
Weight: 2.7
Width: 8
Prop 65: Yes
Title 20: Yes
UL Ratings: UL/ETL Listed Damp
Additional Details
Features:
  • UL/CUL Damp Rated
  • Rated for 100 watt maximum
  • Compatible with Incandescent, LED, Fluorescent and Halogen bulbs
  • Flush-mounted with a 2mm cast canopy.
Material: Steel/Cast Brass/Glass
Shade Information
Shade Features: 8 in. Wide White Venetian Globe/Circle Glass shade