SKU: 616-1F-PC-G124-14
  • No Restocking Fee
Edison Athens 1 Light 14 inch Polished Chrome Semi-Flush Mount Ceiling Light in Seedy Glass
SKU: 616-1F-PC-G124-14
Choose options for pricing
Select Finish: Polished Chrome
Select Shade Color: Seedy Glass
  • No Restocking Fee
(11 in stock)
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Athens - 1 Light 14" Semi-Flush Mount - Incandescent Bulb - Polished Chrome Finish - Seedy Shade
Product Specifications
Product Information
Brand: Innovations Lighting
Brand Category: Semi-Flush Mount
Brand Product Description: Athens 1 Light 13.75 inch Semi-Flush Mount
Designer: Bruno Marashlian
Shipping Method: Ground
SKU: 616-1F-PC-G124-14
UPC: 729625138430
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 99.9
Color Temperature: 2200K
Dimmable: Yes
Lamping Category: Incandescent
Lamping Features:
  • Bulb Tint: Clear
  • Life Expectancy (Hours): 2000
  • Vintage
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lamping Type: ST64
Lumens: 220
Primary Number of Bulbs: 1
Socket: Medium Base
Total Number of Bulbs: 1
Voltage: 120
Wattage Max: 60.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 0.75
Backplate/Canopy Width: 4.5
Diameter: 13.75
Height: 17.38
Weight: 2.70
Width: 13.75
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Prop 65: Yes
UL Ratings: UL/ETL Damp Location
Warranty: 2 Year Finish, Lifetime Electrical
Additional Details
Features:
  • Fitter Measurement: Neckless with a 2.125 inch Hole