SKU: 700TDBAU28B-LED930
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Sean Lavin Bau LED 28 inch Nightshade Black Pendant Ceiling Light, Integrated LED
SKU: 700TDBAU28B-LED930
Choose options for pricing
Select Finish: Nightshade Black
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
(36 in stock)
Free Shipping!
Server Error
In stock items ship in 1-3 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: Visual Comfort Modern Collection
Brand Category: Pendant
Brand Previously: Tech Lighting
Brand Product Description: Bau 28 Pendant
Designer: Sean Lavin
Shipping Method: Freight
SKU: 700TDBAU28B-LED930
UPC: 191963190966
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 90
Color Temperature: 3000K
Dimmable: Yes
Lamping Category: LED
Lamping Features: Average Bulb Hours: 50000
Lamping Included: Bulbs Included
Lamping Type: LED
Lead Wire Length: 72
Lumens: 3533
Primary Number of Bulbs: 1
Socket: Integrated
Total Number of Bulbs: 1
Total Watts: 74
Voltage: 120
Wattage Max: 74.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 5.3
Backplate/Canopy Height: 6.3
Backplate/Canopy Width: 6.3
Diameter: 28
Height: 28
Length: 28
Maximum Adjustable Height: 91.5
Weight: 28
Width: 28
Warranty and Specifications
Country of Origin: CN
UL Ratings: ETL Listed Damp
Warranty: 5 Years
Additional Details
Chain Cord Features: 6 (60in) Downrods
Features:
  • Dimmer Type: 0-10, ELV, TRIACMin Height In: 37.5in
  • Includes 120-277 volt universal, 74 watt, 1924 delivered lumens, 3000K, 90 CRI LED module. Dimmable with most LED compatible ELV dimmers. Includes (2) 6" and (4) 12" rigid stems in coordinating finish. Can be installed on a sloped ceiling up to 20.
  • Input Voltage: Universal 120V-277V
  • Complete the look with alternate sized Line-Voltage Pendants, Linear Suspension and Bath Bar
  • Available in modern finishes
  • Includes (2) 6" and (4) 12" rigid s tems in coordinating finish. Due to weight, J-Box must hold a minimum of 150 lbs.