SKU: P500429-012
  • No Restocking Fee
Clarion 1 Light 9 inch Satin Brass Pendant Ceiling Light
SKU: P500429-012
Choose options for pricing
Select Finish: Satin Brass
  • No Restocking Fee
Out of Stock
Call us for availability information 866-344-3875
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: Progress
Brand Category: Pendant
Shipping Method: Ground
SKU: P500429-012
UPC: 785247254637
Electrical and Operational Information
Lamping Category: Incandescent
Lamping Features: Energy Efficient: No
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lamping Type: A19
Lead Wire Length: 120.00
Primary Number of Bulbs: 1
Socket: E26
Total Number of Bulbs: 1
Voltage: 120
Wattage Max: 60.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 0.87
Backplate/Canopy Height: 5.12
Backplate/Canopy Width: 5.12
Diameter: 9
Height: 11.37
Maximum Adjustable Height: 67.5
Weight: 5.07
Width: 9
Warranty and Specifications
Country of Origin: CN
Prop 65: Yes
UL Ratings: cULus Dry
Warranty: 1-year Limited Warranty
Additional Details
Chain Cord Features: (1) 6in and (4) 12in Stems
Features:
  • A simple metal bar coated in an elegant satin brass holds the etched glass shade
  • The pendant casts functional task lighting to surfaces below
  • Measures 9-in. diameter by 11.37-in. height
  • Includes one 6", four 12" stems and a 90-degree swivel for a variety of mounting types and sloped ceiling