SKU: LD812D42BR
  • No Restocking Fee
Cohen 6 Light 42 inch Brass Pendant Ceiling Light
SKU: LD812D42BR
Choose options for pricing
Select Finish: Brass
  • No Restocking Fee
(Only 4 in stock!)
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: Living District
Brand Category: Pendant
Shipping Method: Ground
SKU: LD812D42BR
UPC: 842814198661
Electrical and Operational Information
Dimmable: Yes
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lead Wire Length: 79.00
Primary Number of Bulbs: 6
Socket: E12
Total Number of Bulbs: 6
Total Watts: 360
Voltage: 110-125
Wattage Max: 60.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 0.8
Backplate/Canopy Width: 5
Height: 18.5
Length: 42
Maximum Adjustable Height: 80.1
Weight: 7.00
Width: 42
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Prop 65: Yes
UL Ratings: ETL Dry
Warranty: 1 Year Limited
Additional Details
Chain Cord Features: 60in of Chain
Features:
  • Wire Color: Golden
  • Chain Finish: Brass
  • Slender airy six arms light spreads out from the center column
  • Height Adjustable: Yes
  • Minimum Hanging Height: 26.1
  • Assembly Required: No
  • Suspended from a hanging 60 inch long chain