SKU: 426-1S-BK-G426-15WH
  • Non-Returnable
Utopia 1 Light 4.25 inch Matte Black Pendant Ceiling Light in Matte White Glass
SKU: 426-1S-BK-G426-15WH
Choose options for pricing
  • Save 50% Off , while supplies last. Details
Select Finish: Matte Black
Select Shade Color: Matte White Glass
  • Non-Returnable
(Only 3 in stock!)
Free Shipping!
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: Innovations Lighting
Brand Category: Pendant
Brand Product Description: Utopia - 1 Light 15" Stem Hung Pendant - Matte Black Finish - Matte White Glass Shade
Designer: Bruno Marashlian
Shipping Method: Ground
SKU: 426-1S-BK-G426-15WH
UPC: 745684965831
Electrical and Operational Information
Dimmable: Yes
Lamping Category: Incandescent
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lead Wire Length: 120
Primary Number of Bulbs: 1
Socket: E26
Total Number of Bulbs: 1
Voltage: 120
Wattage Max: 100.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 0.75
Backplate/Canopy Height: 4.75
Backplate/Canopy Width: 4.75
Diameter: 4.25
Height: 17.63
Maximum Adjustable Height: 48.38
Weight: 3.25
Width: 4.25
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Prop 65: Yes
UL Ratings: UL/cUL Damp Rated
Additional Details
Chain Cord Features: (1) 6"; (2) 12"
Features:
  • Hardwired Fixture: Yes
  • Compatible with Incandescent, LED, Fluorescent and Halogen bulbs
  • Slope Ceiling Ready: Yes
  • Sloped ceiling compatible
  • Rated for 100 watt maximum
  • Includes 30" of stems for hanging the fixture with one 6 inch and two 12 inch sections