SKU: 423-1S-PC-G423-12SDY
  • No Restocking Fee
Pilaster II Cylinder 1 Light 5 inch Polished Chrome Pendant Ceiling Light in Seedy Glass
SKU: 423-1S-PC-G423-12SDY
Choose options for pricing
Select Finish: Polished Chrome
Select Shade Color: Seedy Glass
  • No Restocking Fee
(Only 3 in stock!)
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: Innovations Lighting
Brand Category: Pendant
Brand Product Description: Pilaster II Cylinder - 1 Light 12" Stem Hung Pendant - Polished Chrome Finish - Seedy Glass Shade
Shipping Method: Ground
SKU: 423-1S-PC-G423-12SDY
UPC: 745684970446
Electrical and Operational Information
Dimmable: Yes
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lead Wire Length: 120
Primary Number of Bulbs: 1
Socket: E26
Total Number of Bulbs: 1
Voltage: 120
Wattage Max: 100.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 0.75
Backplate/Canopy Height: 4.5
Backplate/Canopy Width: 4.5
Diameter: 5
Height: 14.5
Maximum Adjustable Height: 45.25
Weight: 3.90
Width: 5
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Prop 65: Yes
UL Ratings: UL/cUL Damp Rated
Additional Details
Features:
  • Rated for 100 watt maximum
  • Compatible with Incandescent, LED, Fluorescent and Halogen bulbs
  • Slope ceiling compatible
  • Includes 30" of stems for hanging the fixture with one 6 inch and two 12 inch sections