SKU: 412-1S-BB-16CL
  • No Restocking Fee
Newton Bell 1 Light 16 inch Brushed Brass Pendant Ceiling Light
SKU: 412-1S-BB-16CL
Choose options for pricing
Select Finish: Brushed Brass
  • No Restocking Fee
(66 in stock)
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Innovations Lighting Newton Bell 1 Light 16 inch Brushed Brass Pendant
Product Specifications
Product Information
Brand: Innovations Lighting
Brand Category: Pendant
Designer: Bruno Marashlian
Shipping Method: Ground
SKU: 412-1S-BB-16CL
UPC: 663481258140
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 99.9
Color Temperature: 2200
Dimmable: Yes
Lamping Category: Incandescent
Lamping Features: Life Expectancy (Hours): 2000
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lamping Type: ST64 Vintage
Lead Wire Length: 10 ft.
Lumens: 220
Primary Number of Bulbs: 1
Socket: Medium
Total Number of Bulbs: 1
Voltage: 120V
Wattage Max: 60.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 0.75
Backplate/Canopy Width: 4.5
Diameter: 16
Height: 19.68
Maximum Adjustable Height: 52.67
Weight: 9.10
Width: 16
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Prop 65: Yes
UL Ratings: UL ETL Damp
Warranty: 2 Year Finish, Lifetime Electrical
Additional Details
Chain Cord Features: 1-6 and 2-12 inch downrods
Features:
  • Bold architectural detail in metal and clear glass.
  • Minimum Height (with Shade, Cord or Included Stems & Canopy): 28.68 in.