SKU: 410-1SM-SN-M412-10W
  • No Restocking Fee
Newton Bell 1 Light 10 inch Satin Nickel Stem Hung Pendant Ceiling Light
SKU: 410-1SM-SN-M412-10W
Choose options for pricing
Select Finish: Satin Nickel
Select Shade Color: Matte White
  • No Restocking Fee
(22 in stock)
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Brand: Innovations Lighting
Brand Category: Stem Hung Pendant
Brand Product Description: Newton Metal Bell - 1 Light 10" Stem Hung Pendant - Satin Nickel Finish - Matte White Shade
Designer: Bruno Marashlian
Shipping Method: Ground
SKU: 410-1SM-SN-M412-10W
UPC: 745684837169
Electrical and Operational Information
Dimmable: Yes
Lamping Category: Incandescent
Total Number of Bulbs: 1
Voltage: 120V
Wattage Max: 100.00
Dimensions and Measurements
Diameter: 10
Height: 14.75
Maximum Adjustable Height: 45.5
Weight: 3
Width: 10
Title 20: Yes
UL Ratings: UL/ETL Listed Damp
Additional Details
Chain Cord Features: Downrod: (1) 6"; (2) 12" in.
Features:
  • UL/CUL Damp Rated
  • Rated for 100 watt maximum
  • Compatible with Incandescent, LED, Fluorescent and Halogen bulbs
  • Includes one 6" and two 12" stems for 30" total hanging length.
  • Sloped ceiling compatible
  • Included stems match the finish of the frame.
Material: Steel/Cast Brass
Shade Information
Shade Features: 10 in. Wide Matte White Bell Metal shade