SKU: 410-1SL-SN-M412-16W
  • No Restocking Fee
Newton Bell 1 Light 16 inch Satin Nickel Stem Hung Pendant Ceiling Light
SKU: 410-1SL-SN-M412-16W
Choose options for pricing
Select Finish: Satin Nickel
Select Shade Color: Matte White
  • No Restocking Fee
(16 in stock)
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: Innovations Lighting
Brand Category: Stem Hung Pendant
Brand Product Description: Newton Metal Bell - 1 Light 16" Stem Hung Pendant - Satin Nickel Finish - Matte White Shade
Designer: Bruno Marashlian
Shipping Method: Ground
SKU: 410-1SL-SN-M412-16W
UPC: 745684837268
Electrical and Operational Information
Dimmable: Yes
Lamping Category: Incandescent
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lamping Type: ST64
Lead Wire Length: 120
Primary Number of Bulbs: 1
Socket: E26
Total Number of Bulbs: 1
Voltage: 120V
Wattage Max: 100.00
Dimensions and Measurements
Diameter: 16
Height: 19.63
Maximum Adjustable Height: 50.38
Weight: 3
Width: 16
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Prop 65: Yes
Title 20: Yes
UL Ratings: UL/ETL Listed Damp
Additional Details
Chain Cord Features: Downrod: (1) 6"; (2) 12" in.
Features:
  • UL/CUL Damp Rated
  • Rated for 100 watt maximum
  • Compatible with Incandescent, LED, Fluorescent and Halogen bulbs
  • Includes one 6" and two 12" stems for 30" total hanging length.
  • Sloped ceiling compatible
  • Included stems match the finish of the frame.
Material: Steel/Cast Brass
Shade Information
Shade Features: 16 in. Wide Matte White Bell Metal shade