SKU: 410-1SL-PN-M412-18PN
  • No Restocking Fee
Newton Bell 1 Light 18 inch Polished Nickel Pendant Ceiling Light
SKU: 410-1SL-PN-M412-18PN
Choose options for pricing
Select Finish: Polished Nickel
  • No Restocking Fee
(16 in stock)
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Brand Category: Pendant
Brand Product Description: Newton Metal Bell - 1 Light 18" Stem Hung Pendant - Polished Nickel Finish - Polished Nickel Metal Shade
Designer: Bruno Marashlian
Shipping Method: Ground
SKU: 410-1SL-PN-M412-18PN
UPC: 745684989004
Electrical and Operational Information
Dimmable: Yes
Lamping Category: Incandescent
Backplate/Canopy Width: 4.5
Diameter: 18
Height: 23.88
Maximum Adjustable Height: 54.63
Weight: 9.75
Width: 18
Prop 65: Yes
UL Ratings: UL/cUL Damp Rated
Additional Details
Chain Cord Features: (1) 6"; (2) 12"
Features:
  • The metal shade is easily removed with the four oversized thumb screws for cleaning
  • Rated for 100 watt maximum
  • Compatible with Incandescent, LED, Fluorescent and Halogen bulbs
  • Sloped ceiling compatible
  • Includes 30" of stems for hanging the fixture with one 6 inch and two 12 inch sections