SKU: 410-1SL-BK-G412-18SM
  • No Restocking Fee
Newton Bell 1 Light 18 inch Matte Black Pendant Ceiling Light in Light Smoke Glass
SKU: 410-1SL-BK-G412-18SM
Choose options for pricing
Select Finish: Matte Black
Select Shade Color: Light Smoke Glass
  • No Restocking Fee
(16 in stock)
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Brand Category: Pendant
Brand Product Description: Newton Bell - 1 Light 18" Stem Hung Arched-Frame Pendant - Matte Black Finish - Plated Smoke Glass Shade
Designer: Bruno Marashlian
Shipping Method: Ground
SKU: 410-1SL-BK-G412-18SM
UPC: 745684989554
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lamping Type: ST64
Total Number of Bulbs: 1
Total Watts: 100
Backplate/Canopy Width: 4.5
Diameter: 18
Height: 22
Length: 18
Maximum Adjustable Height: 50.75
Weight: 9.1
Width: 18
Prop 65: Yes
Title 20: Yes
UL Ratings: cUL/ETL/cETL/UL Damp
Warranty: 2 Year Finish, Lifetime Electrical
Additional Details
Chain Cord Features: Stem (1) 6" (2) 12"
Features:
  • Stem Color: Matte Black
  • Installation Details:
    • Adjustable Height: Yes
    • Minimum Height: 26.75
    • Sloped Ceiling Compatible: Yes
    • System Type: Hardwired
  • Includes one 6" stem and two 12" stems for a customizable hanging length of up to 30
  • Commercial and/or Residential Use: Both
  • Marine Grade: No
  • OSHA Certification Number/ETL/UL File Number: E187799
  • Required Assembly: Partial Assembly
  • Slope Ceiling Ready: Yes
  • Additional Features:
    • Hand-Blown Glass