SKU: 410-1SL-BB-M412-14BB
  • No Restocking Fee
Newton Bell 1 Light 14 inch Brushed Brass Pendant Ceiling Light
SKU: 410-1SL-BB-M412-14BB
Choose options for pricing
Select Finish: Brushed Brass
Select Shade Color: Brushed Brass
  • No Restocking Fee
(16 in stock)
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Brand Category: Pendant
Brand Product Description: Newton Metal Bell - 1 Light 14" Stem Hung Pendant - Brushed Brass Finish - Brushed Brass Metal Shade
Designer: Bruno Marashlian
Shipping Method: Ground
SKU: 410-1SL-BB-M412-14BB
UPC: 745684989929
Electrical and Operational Information
Dimmable: Yes
Lamping Category: Incandescent
Backplate/Canopy Width: 4.5
Diameter: 14
Height: 20.25
Maximum Adjustable Height: 51
Weight: 6.50
Width: 14
Prop 65: Yes
UL Ratings: UL/cUL Damp Rated
Additional Details
Chain Cord Features: (1) 6"; (2) 12"
Features:
  • The metal shade is easily removed with the four oversized thumb screws for cleaning
  • Rated for 100 watt maximum
  • Compatible with Incandescent, LED, Fluorescent and Halogen bulbs
  • Sloped ceiling compatible
  • Includes 30" of stems for hanging the fixture with one 6 inch and two 12 inch sections