SKU: 410-1SL-BB-G412-14CL
  • No Restocking Fee
Newton Bell 1 Light 14 inch Brushed Brass Pendant Ceiling Light in Clear Glass
SKU: 410-1SL-BB-G412-14CL
Choose options for pricing
Select Finish: Brushed Brass
Select Shade Color: Clear Glass
  • No Restocking Fee
(100+ in stock)
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: Innovations Lighting
Brand Category: Pendant
Brand Product Description: Newton Bell - 1 Light 14" Stem Hung Arched-Frame Pendant - Brushed Brass Finish - Clear Glass Shade
Designer: Bruno Marashlian
Shipping Method: Ground
SKU: 410-1SL-BB-G412-14CL
UPC: 745684990109
Electrical and Operational Information
Dimmable: Yes
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lamping Type: ST64
Lead Wire Length: 120
Primary Number of Bulbs: 1
Socket: E26
Total Number of Bulbs: 1
Total Watts: 100
Voltage: 120
Wattage Max: 100.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 0.75
Backplate/Canopy Height: 4.5
Backplate/Canopy Width: 4.5
Diameter: 14
Height: 18.25
Length: 14
Maximum Adjustable Height: 45.75
Weight: 7.8
Width: 14
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Prop 65: Yes
Title 20: Yes
UL Ratings: cUL/ETL/cETL/UL Damp
Warranty: 2 Year Finish, Lifetime Electrical
Additional Details
Chain Cord Features: Stem (1) 6" (2) 12"
Features:
  • Stem Color: Brushed Brass
  • Installation Details:
    • Adjustable Height: Yes
    • Minimum Height: 21.75
    • Sloped Ceiling Compatible: Yes
    • System Type: Hardwired
  • Includes one 6" stem and two 12" stems for a customizable hanging length of up to 30
  • Commercial and/or Residential Use: Both
  • Marine Grade: No
  • OSHA Certification Number/ETL/UL File Number: E187799
  • Required Assembly: Partial Assembly
  • Slope Ceiling Ready: Yes
  • Additional Features:
    • Hand-Blown Glass