SKU: 410-1PL-PN-M412-18PN
  • No Restocking Fee
Newton Bell 1 Light 18 inch Polished Nickel Pendant Ceiling Light
SKU: 410-1PL-PN-M412-18PN
Choose options for pricing
Select Finish: Polished Nickel
  • No Restocking Fee
(22 in stock)
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: Innovations Lighting
Brand Category: Pendant
Brand Product Description: Newton Metal Bell - 1 Light 18" Cord Hung Pendant - Polished Nickel Finish - Polished Nickel Metal Shade
Designer: Bruno Marashlian
Shipping Method: Ground
SKU: 410-1PL-PN-M412-18PN
UPC: 745684992011
Electrical and Operational Information
Dimmable: Yes
Lamping Category: Incandescent
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lead Wire Length: 120
Primary Number of Bulbs: 1
Socket: E26
Total Number of Bulbs: 1
Voltage: 120
Wattage Max: 100.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 0.75
Backplate/Canopy Height: 4.5
Backplate/Canopy Width: 4.5
Diameter: 18
Height: 19.63
Maximum Adjustable Height: 140.38
Weight: 9.10
Width: 18
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Prop 65: Yes
UL Ratings: UL/cUL Damp Rated
Additional Details
Chain Cord Features: 120
Features:
  • The metal shade is easily removed with the four oversized thumb screws for cleaning
  • Rated for 100 watt maximum
  • Compatible with Incandescent, LED, Fluorescent and Halogen bulbs
  • Sloped ceiling compatible
  • Includes 120" of textured cord for hanging the fixture