SKU: 410-1SM-BK-G412-10CL
  • No Restocking Fee
Newton Bell 1 Light 10 inch Matte Black Mini Pendant Ceiling Light in Clear Glass
SKU: 410-1SM-BK-G412-10CL
Choose options for pricing
Select Finish: Matte Black
Select Shade Color: Clear Glass
  • No Restocking Fee
Out of Stock
Call us for availability information 866-344-3875
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Brand: Innovations Lighting
Brand Category: Mini Pendant
Brand Product Description: Newton Bell - 1 Light 10" Stem Hung Arched-Frame Pendant - Matte Black Finish - Clear Glass Shade
Designer: Bruno Marashlian
Shipping Method: Ground
SKU: 410-1SM-BK-G412-10CL
UPC: 745684988304
Total Number of Bulbs: 1
Total Watts: 100
Voltage: 120
Wattage Max: 100.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 0.75
Backplate/Canopy Height: 4.5
Backplate/Canopy Width: 4.5
Diameter: 10
Height: 14.75
Length: 10
Maximum Adjustable Height: 42.5
Weight: 5.2
Width: 10
Title 20: Yes
UL Ratings: cUL/ETL/cETL/UL Damp
Warranty: 2 Year Finish, Lifetime Electrical
Additional Details
Chain Cord Features: Stem (1) 6" (2) 12"
Features:
  • Stem Color: Matte Black
  • Installation Details:
    • Adjustable Height: Yes
    • Minimum Height: 18.5
    • Sloped Ceiling Compatible: Yes
    • System Type: Hardwired
  • Includes one 6" stem and two 12" stems for a customizable hanging length of up to 30
  • Commercial and/or Residential Use: Both
  • Marine Grade: No
  • OSHA Certification Number/ETL/UL File Number: E187799
  • Required Assembly: Partial Assembly
  • Slope Ceiling Ready: Yes
  • Additional Features:
    • Hand-Blown Glass