SKU: 206-BAB-MFR-BK-16
  • Non-Returnable
Franklin Restoration Appalachian 1 Light 16 inch Black Antique Brass Mini Pendant Ceiling Light in Matte Black
SKU: 206-BAB-MFR-BK-16
Choose options for pricing
Select Finish: Black Antique Brass
Select Shade Color: Matte Black
  • Non-Returnable
(30 in stock)
Free Shipping!
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Innovations Lighting Appalachian 1 Light inch Black Antique Brass Mini Pendant
Product Specifications
Product Information
Brand: Innovations Lighting
Brand Category: Mini Pendant
Brand Product Description: Appalachian Mini Pendant
Designer: Bruno Marashlian
Shipping Method: Ground
SKU: 206-BAB-MFR-BK-16
UPC: 745684579571
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 99.9
Color Temperature: 2200
Dimmable: Yes
Lamping Category: Incandescent
Lamping Features:
  • Bulb Tint: Clear
  • Life Expectancy (Hours): 2000
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lamping Type: ST64 Vintage
Lead Wire Length: 10 Feet Of Wire
Lumens: 220
Primary Number of Bulbs: 1
Socket: Medium Base
Total Number of Bulbs: 1
Voltage: 160
Wattage Max: 60.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 0.75
Backplate/Canopy Width: 4.5
Diameter: 16
Height: 8
Maximum Adjustable Height: 41
Weight: 3.35
Width: 16
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Prop 65: Yes
UL Ratings: UL/ETL Damp
Warranty: 2 Year Finish, Lifetime Electrical
Additional Details
Chain Cord Features: 1-6 and 2-12 inch stems
Features:
  • Metal Cone: Matte Black Appalachian
  • Minimum Height: 17
  • Shade Size (Diameter X Height): 16 X 2
  • Fitter Measurement: 3.25 inch Fitter
  • Metal Finish (Canopy/Backplate): Matte Black
  • Frame and Finish (Replacement Frame Number): 206-BABReplacement Shade Number: MFR-BK-16Part for 3 inch additional Stem: ST-3M-BKPart for 6 inch additional Stem: ST-6M-BKPart for 12 inch additional Stem: ST-16M-BKOversized Backplate Compatible (BP-5-"Finish"): BP-5-BKRecommended Bulb Part Number: BB-60-AReplacement Metal Shade Number: MFR-BK-16