SKU: 616-1P-SG-G1213-12-LED
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Edison Athens Deco Swirl LED 12 inch Satin Gold Mini Pendant Ceiling Light
SKU: 616-1P-SG-G1213-12-LED
Choose options for pricing
Select Finish: Satin Gold
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
(58 in stock)
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Innovations Lighting Athens Deco Swirl 1 Light 12 inch Satin Gold Mini Pendant
Brand: Innovations Lighting
Brand Category: Mini Pendant
Brand Product Description: Athens Deco Swirl 1 Light 12 inch Mini Pendant
Designer: Bruno Marashlian
Shipping Method: Ground
SKU: 616-1P-SG-G1213-12-LED
UPC: 729625032158
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 82
Color Temperature: 2700K
Dimmable: Yes
Lamping Category: LED
Lamping Features:
  • Bulb Tint: Clear
  • Life Expectancy (Hours): 15000
Lamping Included: Bulbs Included
Lamping Type: ST64 Vintage
Lead Wire Length: 10 Feet Of Black Fabric Cord
Lumens: 600
Primary Number of Bulbs: 1
Socket: Medium Base
Total Number of Bulbs: 1
Voltage: 120
Wattage Max: 6.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 1
Backplate/Canopy Width: 4.75
Diameter: 12
Height: 15
Maximum Adjustable Height: 133.75
Weight: 2.60
Width: 12
Prop 65: Yes
Title 20: Yes
UL Ratings: Damp Location
Warranty: 2 Year Finish, Lifetime Electrical
Additional Details
Features:
  • Shown with Optional Oversized LED Bulb Number BB-95-LED that is Sold Separately
  • Minimum Height: 17.75
  • Fitter Measurement: Neckless with a 2.125 inch Hole