SKU: 410-3I-BB-M412-10BB
  • No Restocking Fee
Newton Bell 3 Light 42 inch Brushed Brass Island Light Ceiling Light
SKU: 410-3I-BB-M412-10BB
Choose options for pricing
Select Finish: Brushed Brass
  • No Restocking Fee
Out of Stock
Call us for availability information 866-344-3875
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: Innovations Lighting
Brand Category: Island Light
Brand Product Description: Newton Metal Bell - 3 Light 10" Stem Hung Island Light - Brushed Brass Finish - Brushed Brass Metal Shade
Designer: Bruno Marashlian
Shipping Method: Ground
SKU: 410-3I-BB-M412-10BB
UPC: 745684980513
Electrical and Operational Information
Dimmable: Yes
Lamping Category: Incandescent
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lead Wire Length: 120
Primary Number of Bulbs: 3
Socket: E26
Total Number of Bulbs: 3
Voltage: 120
Wattage Max: 100.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 0.75
Backplate/Canopy Height: 4.38
Backplate/Canopy Width: 8.25
Height: 16.13
Length: 10
Maximum Adjustable Height: 46.88
Weight: 13.65
Width: 42
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Prop 65: Yes
UL Ratings: UL/cUL Damp Rated
Additional Details
Chain Cord Features: (2) 6", (4) 12"