SKU: 6200G42SG
  • No Restocking Fee
Serephina 24 Light 42 inch Satin Gold Linear Chandelier Ceiling Light
SKU: 6200G42SG
Choose options for pricing
Select Finish: Satin Gold
  • No Restocking Fee
(43 in stock)
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • Guaranteed Lowest Pricing
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: Elegant Lighting
Brand Category: Linear Chandelier
Shipping Method: Ground
SKU: 6200G42SG
UPC: 196683001417
Electrical and Operational Information
Dimmable: Yes
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lead Wire Length: 75.00
Primary Number of Bulbs: 24
Socket: G9
Total Number of Bulbs: 24
Total Watts: 480
Voltage: 110-125
Wattage Max: 20.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 1
Backplate/Canopy Height: 16
Backplate/Canopy Width: 5
Height: 12
Length: 42
Maximum Adjustable Height: 57.5
Weight: 32.60
Width: 12
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Prop 65: Yes
Title 20: Yes
Title 24: Yes
UL Ratings: ETL Dry
Warranty: 1 Year Limited
Additional Details
Chain Cord Features: 46in of Downrod