SKU: FM-15RN-935-BK
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Round LED 15 inch Black Flush Mount Ceiling Light in 3500K, WAC Limited
SKU: FM-15RN-935-BK
Choose options for pricing
Select Finish: Black
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
(100+ in stock)
Server Error
In stock items ship in 1-3 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Round and Square flush mounts have an ultra slim low profile with edge lit technology and a translucent diffuser for an even, uniform illumination without shadows or hotspots. 120V AC LED technology means there is no driver required - that's one less point of failure over traditional LED flush mounts and makes the round and square incredibly easy to install into just about any electrical box (pancake, 3/0, 4/0, 3/4 combination).
Collection
Round
Finish
Black
Color
Blacks
Product Specifications
Product Information
Brand: WAC Lighting
Brand Category: Flush Mount
Brand Product Description: Round LED Flush Mount
Shipping Method: Ground
SKU: FM-15RN-935-BK
UPC: 790576879406
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 90
Color Temperature: 3500K
Dimmable: Yes
Lamping Category: LED
Lamping Features:
    Bulb Shape: LED Module
  • Delivered Lumens: 2550
  • Beam Spread: Flood
  • Average Hours: 50000
Lamping Included: Bulbs Included
Lamping Type: LED
Lead Wire Length: 6.00
Lumens: 3188
Primary Number of Bulbs: 1
Socket: LED Module - Driver
Total Number of Bulbs: 1
Total Watts: 28
Voltage: 120
Wattage Max: 28.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 0.58
Backplate/Canopy Height: 7
Backplate/Canopy Width: 7
Diameter: 15
Height: 0.6
Length: 15
Weight: 3.92
Width: 15
Warranty and Specifications
ADA: Yes
Country of Origin: China
Energy Star: Yes
Title 20: Yes
Title 24: Yes
UL Ratings: ETL/cETL/IP44/CSA/Energy Star/Title 24/ADA/Closet Rated Damp
Warranty: 5 Years Functional, 2 Years Finish
Additional Details
Features:
  • SPECIFICATIONS: High Powered LED, Power: 28W, Delivered Lumens: 2,550 LM, CRI: 90+, Rated Hours: 50,000 LM-70, Color Temperature: 3500K.
  • Interior/Exterior: Interior or Exterior Covered
  • mounting: Ceiling/WallAny
  • INSTALLATION: Easy to install over most junction boxes: pancake, 3in, 4in, or 3/0-4/0 hybrid and can be used in both commercial or residential applications.