SKU: EMI-81FH-MW
  • No Restocking Fee
Emilia 1 Light 8 inch Matte White Flush Mount Ceiling Light in Polished Chrome
SKU: EMI-81FH-MW
Choose options for pricing
Select Finish: Polished Chrome
  • No Restocking Fee
(81 in stock)
Free Returns!
Server Error
In stock items ship in 2-4 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: Dainolite
Brand Category: Flush Mount
Brand Product Description: 1 Light Incandescent Flush Mount, Matte White Shade
Shipping Method: Ground
SKU: EMI-81FH-MW
UPC: 065214084659
Electrical and Operational Information
Dimmable: Yes
Lamping Features:
  • LED Compatible
  • Bulb 1 Beam Spread: 180?
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lamping Type: G30
Lead Wire Length: 8.00
Primary Number of Bulbs: 1
Socket: E26
Total Number of Bulbs: 1
Total Watts: 60
Voltage: 120V