SKU: 6606C32C
  • No Restocking Fee
Double Spiral 12 Light 32 inch Chrome Flush Mount Ceiling Light
SKU: 6606C32C
  • No Restocking Fee
(30 in stock)
Server Error
In stock items ship in 3-5 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: CWI Lighting
Brand Category: Flush Mount
Brand Product Description: Double Spiral 12 Light 32in Chrome Flush Mount
Shipping Method: Ground
SKU: 6606C32C
UPC: 695320003444
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 80
Lamping Category: Halogen
Lamping Features: Bulb Type 1: Medium
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lamping Type: Twist and Lock
Lead Wire Length: 6.00
Primary Number of Bulbs: 12
Socket: GU10
Total Number of Bulbs: 12
Voltage: 120
Wattage Max: 35.00
Dimensions and Measurements
Diameter: 32
Height: 106
Length: 32
Maximum Adjustable Height: 108
Weight: 87.46
Width: 32
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
UL Ratings: cETLus DRY Indoor
Warranty: One year warranty against manufacturers defect
Additional Details
Chain Cord Features: Comes With 6" of wire