SKU: 700GRC30HABNO-LED930
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Sean Lavin Grace 1 Light 30 inch Hand Rubbed Antique Brass/Natural Oak Chandelier Ceiling Light
SKU: 700GRC30HABNO-LED930
Choose options for pricing
Select Finish: Hand Rubbed Antique Brass-Natural Oak
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
(80 in stock)
Server Error
In stock items ship in 1-3 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: Visual Comfort Modern Collection
Brand Category: Chandelier
Designer: Sean Lavin
Shipping Method: Ground
SKU: 700GRC30HABNO-LED930
UPC: 191963401550
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 90
Color Temperature: 3000K
Dimmable: Yes
Lamping Included: Bulbs Included
Lumens: 3685
Socket: Integrated LED
Total Number of Bulbs: 1
Voltage: 120V
Wattage Max: 50.70
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Height: 2.3
Backplate/Canopy Width: 10
Diameter: 30
Height: 3.8
Length: 30
Maximum Adjustable Height: 149.8
Weight: 22
Width: 30
Warranty and Specifications
Country of Origin: Philippines
Prop 65: Yes
Title 24: Yes
UL Ratings: ETL Listed Damp
Warranty: 5 Years
Additional Details
Chain Cord Features: Cord 144in
Features:
  • Dimmable with low-voltage electronic dimmer
  • Halo of light is gracefully created by two rings with integrated LED technology
  • Ships with 12 feet of field-cuttable cable
  • Other Features
    • Wet Listing: Damp
    • Dimmer Type: ELV, TRIAC
    • Hardware Material: Metal
    • Efficacy: 72.7
    • L70: >50000
    • Maximum Ceiling Slope: 45
    • Contains integrated LED
    • Damp Rated
    • Cuttable cable field
    • Sloped ceiling compatible
    • Number of tiers: Single
    • Minimum Height: 11.8in