SKU: 700TRSPEVS18TB-LED930277
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Sean Lavin Eaves LED Nightshade Black Chandelier Ceiling Light, Integrated LED
SKU: 700TRSPEVS18TB-LED930277
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
(Only 7 in stock!)
Free Shipping!
Server Error
In stock items ship in 1-3 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: Visual Comfort Modern Collection
Brand Category: Chandelier
Brand Previously: Tech Lighting
Designer: Sean Lavin
Shipping Method: Freight
SKU: 700TRSPEVS18TB-LED930277
UPC: 191963247646
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 90
Color Temperature: 3000K
Dimmable: Yes
Lamping Category: LED
Lamping Included: Bulbs Included
Lamping Type: LED
Socket: Integrated
Total Watts: 77.4
Wattage Max: 77.40
Warranty and Specifications
Title 24: Yes
UL Ratings: ETL Listed Damp
Warranty: 5 Years
Additional Details
Features:
  • From the brand formerly known as Tech Lighting
  • Includes 120V or 277V 77.4 watts, 4086 delivered lumens, 3000K LED module. Dimmable with most LED compatible ELV and TRIAC dimmers. 277V dimmable with 0-10V dimmers. Ships with 12 feet of field-cuttable matte black cord. Can be installed on a sloped ceiling up to 45 when swag hooks are used.