SKU: 516-5CR-AB-G1216-10WM
  • No Restocking Fee
Ballston White Mouchette 5 Light 28 inch Antique Brass Stem Hung Chandelier Ceiling Light
SKU: 516-5CR-AB-G1216-10WM
Choose options for pricing
Select Finish: Antique Brass
  • No Restocking Fee
Out of Stock
Call us for availability information 866-344-3875
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: Innovations Lighting
Brand Category: Stem Hung Chandelier
Brand Product Description: Ballston - White Mouchette - 5 Light 28" Stem Hung Chandelier - Antique Brass Finish - White Mouchette Shade
Designer: Bruno Marashlian
Shipping Method: Ground
SKU: 516-5CR-AB-G1216-10WM
UPC: 745684745174
Electrical and Operational Information
Dimmable: Yes
Lamping Category: Incandescent
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lamping Type: ST64
Lead Wire Length: 120
Primary Number of Bulbs: 5
Socket: E26
Total Number of Bulbs: 5
Voltage: 120V
Wattage Max: 500.00
Dimensions and Measurements
Diameter: 28
Height: 17.25
Maximum Adjustable Height: 50.25
Weight: 6
Width: 28
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Prop 65: Yes
Title 20: Yes
UL Ratings: UL/ETL Listed Damp
Additional Details
Chain Cord Features: Downrod: (1) 6"; (2) 12" in.
Features:
  • UL/CUL Damp Rated
  • Rated for 100 watt maximum per socket
  • Compatible with Incandescent, LED, Fluorescent and Halogen bulbs
  • Includes one 6" and two 12" stems for 30" total hanging length.
  • Included stems match the finish of the frame.
  • Sloped ceiling compatible
Material: Steel/Cast Brass/Glass
Shape: Globe
Shade Information
Shade Features: 10 in. Wide White Mouchette Globe/Circle Glass shade