SKU: V8002D22BK/RC
  • No Restocking Fee
Toureg 11 Light 22 inch Black and Clear Chandelier Ceiling Light in Royal Cut
SKU: V8002D22BK/RC
Choose options for pricing
Select Finish: Black
  • No Restocking Fee
(26 in stock)
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • Guaranteed Lowest Pricing
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: Elegant Lighting
Brand Category: Chandelier
Brand Product Description: Toureg 22 inch black chandelier
Shipping Method: Ground
SKU: V8002D22BK-RC
UPC: 842814178984
Electrical and Operational Information
Dimmable: Yes
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lead Wire Length: 144.00
Primary Number of Bulbs: 11
Socket: E12
Total Number of Bulbs: 11
Total Watts: 440
Voltage: 110-125
Wattage Max: 40.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 1.2
Backplate/Canopy Width: 5.3
Height: 26
Length: 22
Maximum Adjustable Height: 86
Weight: 43.00
Width: 22
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Prop 65: Yes
UL Ratings: UL/ULc Dry
Warranty: 1 Year Limited
Additional Details
Chain Cord Features: 60in of Chain