SKU: 3503D48BK
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Monroe 2 Light 48 inch Black Pendant Ceiling Light
SKU: 3503D48BK
Choose options for pricing
Select Finish: Black
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
(Only 8 in stock!)
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • Guaranteed Lowest Pricing
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: Elegant Lighting
Brand Category: Pendant
Brand Product Description: Monroe 48 inch LED oval double ring pendant in black
Shipping Method: Ground
SKU: 3503D48BK
UPC: 848145007634
Electrical and Operational Information
Dimmable: Yes
Lamping Included: Bulbs Included
Lead Wire Length: 78.00
Primary Number of Bulbs: 2
Socket: Integrated LED
Total Number of Bulbs: 2
Voltage: 110
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 1
Backplate/Canopy Height: 11
Backplate/Canopy Width: 5.9
Height: 12
Length: 48
Maximum Adjustable Height: 83
Weight: 43.10
Width: 18
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Prop 65: Yes
UL Ratings: ETL Dry
Warranty: 1 Year Limited
Additional Details
Crystal Features: Royal Cut Clear
Features:
  • Add a finishing touch with faceted crystals shimmers brilliantly all aroundIlluminated with energy saving integrated ledsConveniently hang the pendant at your preferred height with minimium hanging height of 10.2 inch and maximum hanging height of 83 inch.Comes with 78 inch long hanging adjustable cordRadiates warm light at 3000K and dimmable up to 90Features 8000 lumen, 85 CRI, and 90WNo assembly is needed