SKU: 1044P32-601-R-2C-B
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Madeline LED 32 inch Chrome Down Chandelier Ceiling Light
SKU: 1044P32-601-R-2C-B
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
(19 in stock)
Server Error
In stock items ship in 3-5 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: CWI Lighting
Brand Category: Down Chandelier
Brand Product Description: Madeline Integrated LED 2 Ring 32in Chrome Chandelier
Shipping Method: Ground
SKU: 1044P32-601-R-2C-B
UPC: 695320068429
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 80
Color Temperature: 4000K
Dimmable: Yes
Lamping Category: LED
Lamping Features: Bulb Type 1: Medium
Lamping Included: Bulbs Included
Lamping Type: Integrated LED
Lead Wire Length: 120.00
Lumens: 5200
Socket: Integrated
Voltage: 120
Wattage Max: 100.00
Dimensions and Measurements
Diameter: 32
Height: 12
Maximum Adjustable Height: 132
Weight: 49.00
Width: 32
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
UL Ratings: cETLus DRY Indoor
Warranty: Three years warranty against manufacturers defect
Additional Details
Chain Cord Features: Comes With 120" of wire