SKU: FT37C23CH
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Canada LED 23 inch Chrome Chandelier Ceiling Light
SKU: FT37C23CH
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
(25 in stock)
Server Error
In stock items ship in 3-7 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: Bethel International
Brand Category: Chandelier
Brand Product Description: 1-Light Chrome LED Chandelier With Clear Crystals
Shipping Method: Ground
SKU: FT37C23CH
UPC: 692470007650
Electrical and Operational Information
Color Temperature: 4000K
Dimmable: Yes
Lamping Category: LED
Lamping Included: Bulbs Included
Lamping Type: Integrated LED
Primary Number of Bulbs: 1
Total Number of Bulbs: 1
Wattage Max: 30.00
Dimensions and Measurements
Dimensions: 1
Height: 3
Length: 23
Weight: 15.43
Width: 23
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
UL Ratings: UL Listed/cUL listed/CSA Indoor Dry
Warranty: We provide 1-year warranty for this fixture
Additional Details
Chain Cord Features: Cord 59
Crystal Features: Clear Crystals
Features:
  • Crystal Component: Yes
  • Swag Light: No
  • Sloped Ceiling Compatible: No
  • Power Source: Junction Box
  • Assembly Required: No
  • The fixture provides LED 4000K color temperature
  • The cord is adjustable in height and is provided with 59" of hanging wire.