SKU: 1063P47-169-RC
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Genevieve LED 47 inch Medallion Gold Pool Table Light Ceiling Light
SKU: 1063P47-169-RC
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
(32 in stock)
Server Error
In stock items ship in 3-5 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Transform your space with the Genevieve 47" Medallion Gold LED Chandelier. This stunning light fixture features a golden racetrack frame holding a graceful assembly of clear crystals, offering a glistening display of light. Perfect for large spaces like the dining room, gourmet kitchen, or entertainment room, this chandelier will add a striking touch of sophistication to your decor. Finish: Medallion Gold Fixture Width: 47" Light Count: Integrated LED Mount Type: Chandelier
Product Specifications
Product Information
Brand: CWI Lighting
Brand Category: Pool Table Light
Brand Product Description: Genevieve Integrated LED 47in Medallion Gold Chandelier
Shipping Method: Ground
SKU: 1063P47-169-RC
UPC: 695320067446
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 80
Color Temperature: 3000K
Dimmable: Yes
Lamping Category: LED
Lamping Features: Bulb Type 1: Medium
Lamping Included: Bulbs Included
Lamping Type: Integrated LED
Lead Wire Length: 120.00
Lumens: 4420
Socket: Integrated
Voltage: 120
Wattage Max: 85.00
Dimensions and Measurements
Diameter: 14
Height: 13
Length: 47
Maximum Adjustable Height: 133
Weight: 58.00
Width: 14
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
UL Ratings: cETLus DRY Indoor
Warranty: Three years warranty against manufacturers defect
Additional Details
Chain Cord Features: Comes With 120" of wire