SKU: 3MAVSM52MBK
  • No Restocking Fee
Maverick 52 inch Midnight Black with Dark Walnut Blades Indoor/Outdoor Smart Ceiling Fan in NotIncluded
SKU: 3MAVSM52MBK
Choose options for pricing
Select Finish: Midnight Black
  • No Restocking Fee
(100+ in stock)
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Maverick Smart 52 Ceiling Fan in Matte Black with Dark Walnut Blades
Product Specifications
Product Information
Brand: Visual Comfort Fan Collection
Brand Category: Indoor/Outdoor Smart Ceiling Fan
Brand Product Description: Maverick Smart 52 - Matte Black w Dark Walnut Blades
Shipping Method: Ground
SKU: 3MAVSM52MBK
UPC: 014817642353
Electrical and Operational Information
Lamping Included: Bulbs Not Included
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 3
Backplate/Canopy Width: 6.375
Dimensions: D:52'' H:11 11/16''
Weight: 12.2
Fan Blade Information
Fan Blade Pitch: 13
Fan Blade Span: 52
Number of Fan Blades: 3
Fan Operational Information
Fan Features:
  • Motor Size: 85.0 X 28.0 mm
  • Motor Type: DC
  • Remote Included: Yes
  • Downrod Diameter: 0.5
  • Minimum Ceiling Height:
  • Canopy Style: Downrod
  • Canopy Diameter: 6
  • Overall Height: 11.7
  • Blade to Ceiling: 11.6
  • Maximum Blade-to-Ceiling Height: 11.6
  • Minimum Blade-to-Ceiling Height: 8.9
  • Remote Control Type: Handheld Remote, 6-speed and Reverse
Included Components
Light Kit Included: No
Warranty and Specifications
Country of Origin: Taiwan
UL Ratings: cUL Damp
Additional Details
Chain Cord Features: Downrod: 6in.