SKU: 3TTHR44MBKD
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Titus 44 Hugger LED 44 inch Midnight Black Indoor/Outdoor Ceiling Fan
SKU: 3TTHR44MBKD
Choose options for pricing
Select Finish: Midnight Black
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
(100+ in stock)
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: Generation Lighting
Brand Category: Indoor/Outdoor Ceiling Fan
Brand Previously: Monte Carlo Fans
Shipping Method: Ground
SKU: 3TTHR44MBKD
UPC: 014817627893
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 90
Color Temperature: 3000K
Efficiency: 93
Lamping Category: LED
Lamping Features:
  • Bulb Rated Life: 50,000 Hours
  • Bulb Dimming Range Min: 10
  • Bulb Dimming Range Max: 100
Lamping Included: Bulbs Included
Lamping Type: LED Array
Lumens: 740
Primary Number of Bulbs: 1
Socket: Integrated
Total Number of Bulbs: 1
Voltage: 120
Wattage Max: 16.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 7
Backplate/Canopy Width: 8.25
Diameter: 44
Height: 9.8
Weight: 13.80
Width: 44
Fan Blade Information
Fan Blade Pitch: 13
Fan Blade Span: 44
Number of Fan Blades: 3
Fan Operational Information
Fan Features:
  • Remote Included: Yes
  • Motor Size: 153.0 X 15.0 mm
  • Motor Type: AC
  • Capacitor Value: 3uF/300V/105C