SKU: 3SLNSM60MBKD
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
  • Made To Order
Selen 60 inch Midnight Black Ceiling Fan
SKU: 3SLNSM60MBKD
Choose options for pricing
Select Finish: Midnight Black
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
  • Made To Order
In stock
Call us for availability information 866-344-3875
Server Error
Special Order: Expected to ship 5/21/2026
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: Visual Comfort Fan Collection
Brand Category: Ceiling Fan
Brand Product Description: Selen Smart 60 LED Ceiling Fan
Designer: Marie Flanigan
Shipping Method: Ground
SKU: 3SLNSM60MBKD
UPC: 0014817664256
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 90
Color Temperature: 2700K-3000K-3500K-4000K-5000K-6500K
Efficiency: 174.02
Lamping Category: LED
Lamping Features: L70: 50000
Lamping Included: Bulbs Included
Lamping Type: Dedicated LED
Lumens: 1200
Voltage: 120
Wattage Max: 22.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 2.48
Backplate/Canopy Height: 6.3
Backplate/Canopy Width: 6.3
Diameter: 60
Height: 14.4
Weight: 15
Width: 60
Fan Blade Information
Fan Blade Pitch: 15
Fan Blade Span: 60
Number of Fan Blades: 3
Fan Operational Information
Fan Features:
  • Max Blade-to-Ceiling Height: 13.1
  • Min Blade-to-Ceiling Height: 9
  • Max Ceiling Slope: 20
  • CFM (Low): 2501
  • Watts (Low): 4.81
  • CFM/Watt (Low): 520.05
  • Standard Weighted Average Airflow: 4755
  • Standard Energy Use Wave: 27
  • Motor Size: 131.0mm W X 30.0 mm H
  • Motor Type: DC
  • Remote Included: Yes
  • Remote Control Type: Smart with Bond Home App, Hand-held Remote, 6-Speed, Reverse, Dimming
  • Fan Style: Threaded Downrod
  • Canopy Style: Downrod
  • Light Kit Adaptable: Yes
  • Downrod: 6" x 0.82"