SKU: 52-830-5RV-187
  • No Restocking Fee
Wind Star 52 inch Brushed Pewter with Chestnut and Grey Wood Blades Ceiling Fan
SKU: 52-830-5RV-187
  • No Restocking Fee
(33 in stock)
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: Savoy House
Brand Category: Ceiling Fan
Brand Product Description: Wind Star 52" Ceiling Fan in Brushed Pewter
Shipping Method: Ground
SKU: 52-830-5RV-187
UPC: 822920230615
Electrical and Operational Information
Dimmable: Yes
Efficiency: 75.62
Lamping Included: Bulbs Not Included
Voltage: 120V
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 5.17
Backplate/Canopy Height: 2.36
Backplate/Canopy Width: 5.17
Diameter: 52
Height: 13.9
Length: 52
Weight: 20.11
Width: 52
Fan Blade Information
Fan Blade Pitch: 13.50
Fan Blade Span: 52
Number of Fan Blades: 5
Fan Operational Information
Fan Features:
  • Dual Mount Hugger: Yes
  • Motor Size: AC 17214
  • Reversible Motor: Yes
  • Motor Reversible Type: Manual Reversible
  • Motor Speed: 3
  • Fan Control: Pull Chain
  • Remote Included: No
  • Remote Receiver Type: Optional: Handheld Remote Control RMT-AC-UNIVERSAL with C Receiver
Motor Wattage: 61.14
Unit Air Flow: 4623.25
Included Components
Light Kit Included: No
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
UL Ratings: UL/CUL
Warranty: Limited Warranty on Motor/One-Year Warranty on all other parts
Additional Details
Chain Cord Features: Rods: 1 x 4.5"; 32° swivel
Features:
  • Assembly Requried
  • Minimal Assembly Required
  • Supplier Intended Use: Residential
  • Fan Control: Pull Chain Optional: Handheld Remote Control RMT-AC-UNIVERSAL with C Receiver
  • Additional Downrods Available: 12", 18", 24", 36", 48", 60",72