SKU: AC19544L-WH
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Scimitar LED 44 inch White Ceiling Fan
SKU: AC19544L-WH
Choose options for pricing
Select Finish: White
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Out of Stock
Call us for availability information 866-344-3875
Server Error
Kendal Lighting is currently unavailable for shipment.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
The clean modern lines of the Designers Choice Collection Scimitar 44 in. LED Ceiling Fan adds a contemporary accent to your decor. 3 curved blades are set to a 14° pitch and spaced to optimize air movement. The integrated LED light kit provided energy savings. A wall mounted remote unit with pull-out transmitter allowing control over speed and LED light intensity is also included.
Product Specifications
Product Information
Brand: Kendal Lighting
Brand Category: Ceiling Fan
Brand Product Description: SCIMITAR - 44" Ceiling Fan - White Frame - White Blades
Shipping Method: Ground
SKU: AC19544L-WH
UPC: 665807019824
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 80
Color Temperature: 3000K
Dimmable: Yes
Efficiency: 84
Lamping Category: LED
Lamping Features: Lumens per Watt: 116
Lamping Included: Bulbs Included
Lamping Type: E11 Minican T4
Lumens: 580
Primary Number of Bulbs: 1
Secondary Wattage: 5
Socket: E11 Minican
Total Number of Bulbs: 1
Total Watts: 5.00
Wattage Max: 5.00
Dimensions and Measurements
Diameter: 44
Height: 14.8
Length: 44
Weight: 13
Width: 44
Fan Blade Information
Fan Blade Pitch: 14.00
Fan Blade Span: 44
Number of Fan Blades: 3
Fan Operational Information
Fan Features:
  • 3 curved blades are set to a 14 pitch and spaced to optimize air movement
  • Motor Amps (High): 0.4
  • Motor Size: 153 x 12mm
  • Blade Length: 19.5"
  • Blade to Ceiling Height: 10.9"
  • Reverse Control: Manual
Motor Wattage: 48
Unit Air Flow: 1909
Included Components
Light Kit Included: Yes
Warranty and Specifications
Title 20: Yes
UL Ratings: ETL/cETL Dry
Warranty: Lifetime on Motor, 1 year on all other parts
Additional Details
Chain Cord Features: Included Downrod Length 4.5" Downrod Diameter 0.75" Outside 0.5" Inside Wire 78
Features:
  • Innovative styling captures the essence of contemporary design
  • LED light kit with opal white glass shade
  • Wall-mounted remote control included with pull-out transmitter, 3 speeds and LED light dimmer
  • Slope ceiling compatible
  • Downrod Diameter: 0.75" Outside Diameter, 0.5" Inside Diameter