SKU: 3SY52BSD
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Syrus 52 52 inch Brushed Steel with Silver Blades Ceiling Fan
SKU: 3SY52BSD
Choose options for pricing
Select Finish: Brushed Steel
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
(100+ in stock)
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
  • 150% Price Match Guarantee
Live Chat
Description
The Syrus 52 LED in Brushed Steel features a 153.0 X 18.0 3-speed motor with a Thirteen-degree blade pitch. The Syrus ceiling fan is made using premium quality materials that ensure sturdy and durable construction. It sports pristine finishes, which easily blends in with most color schemes. The 52" Syrus 3 Blade Ceiling Fan by is wall controllable It includes a pull chain and quick detachable switch cup. Available in four finish combinations- Midnight Black housing with Midnight Black Blades (Polished Nickel Accents), Matte White Housing with Matte White Blades (Burnished Brass Accents), Midnight Black Housing with Midnight Black Blades, Brushed Steel Housing with Silver Blades
Product Specifications
Product Information
Brand: Generation Lighting
Brand Category: Ceiling Fan
Brand Previously: Monte Carlo Fans
Brand Product Description: Syrus 52 LED - Brushed Steel
Shipping Method: Ground
SKU: 3SY52BSD
UPC: 014817606560
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 90
Color Temperature: 3000K
Efficiency: 86
Lamping Category: LED
Lamping Features:
  • Bulb Rated Life: 15,000 Hours
  • Bulb Dimming Range Min: 10
  • Bulb Dimming Range Max: 100
Lamping Included: Bulbs Included
Lamping Type: A19 LED
Lumens: 800
Primary Number of Bulbs: 2
Socket: E26 Medium
Total Number of Bulbs: 2
Voltage: 120
Wattage Max: 9.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Width: 5.9
Diameter: 52
Height: 15.9
Weight: 17.6
Width: 52
Fan Blade Information
Fan Blade Pitch: 13
Fan Blade Span: 52
Number of Fan Blades: 3
Fan Operational Information
Fan Features:
  • Remote Included: No
  • Motor Size: 153.0 X 18.0 mm
  • Motor Type: AC
  • CFM (High): 5335
  • Watts (High): 62
  • CFM/Watt (High): 86
  • CFM (Low): 2366
  • Watts (Low): 14
  • CFM/Watt (Low): 169
  • Min. Ceiling Height: 7.94
  • Blade-to-Ceiling Height: 11.3
  • Max Blade-to-Ceiling Height: 11.3
  • Min Blade-to-Ceiling Height: 10
  • Standard Weighted Average Airflow: 3944
  • Standard Energy Use Wave: 40
  • Standard Estimated Yearly Energy Cost: 11
  • Standard Efficiency: 99
  • Remote Control Type: Pull Chain Operation, 3-speed, Manual Reverse Switch
Motor Wattage: 62
Unit Air Flow: 5335
Included Components
Light Kit Included: Yes
Warranty and Specifications
Country of Origin: Thailand
Title 24: Yes
UL Ratings: cETL Dry
Additional Details
Chain Cord Features: Downrod: 4.5 in. L x 0.5 in. Dia.